Gazeta Spirytystyczna

Niezwykła postać

jezus-milosiernyPostać Jezusa nie ma sobie równej.
Każda ludzka osobowość przy bliższym poznaniu ujawnia niuanse światła i cienia.
Każdy waha się i potyka w jakimś aspekcie życia.
Jezusa to nie dotyczyło.
On jest Wzorem danym wszystkim przez Boga.
Pojawił się na ziemskim planie osiągnąwszy pełnię ewolucji rozwoju. 
Choć zasadniczo ludzki, był wolny od skaz właściwych człowiekowi.
Właśnie dlatego wywarł taki wpływ.
Jako Istota doskonała, nie pozwolił, by zatruły Go ludzkie pragnienia i uprzedzenia.

Czytaj więcej...

"Opętanie" Allana Kardeca pierwszy raz w całości po polsku

opetanie-premiera-mOpętanie jest zbiorem artykułów z miesięcznika "Przegląd Spirytystyczny", który był wydawany we Francji od 1858 aż do śmierci Kardeca. Książka ta zawiera bardzo istotne informacje poszerzające tematy, których nie rozwinięto w "Księdze mediów".

Czytaj więcej...

Aborcja przez pryzmat spirytyzmu

dzieckoPrawo do dokonywania aborcji, czyli świadomego przerywania ciąży, jest różnie rozumiane w zależności od kraju, a nawet regionu i prawie każda znana mi osoba ma o nim wyrobioną opinię. Ważne miejsce w rozważaniach zajmują przekonania religijne, które rzutują na postrzeganie wolności osobistej człowieka i swobody w podejmowaniu decyzji dotyczących własnego zdrowia.

Czytaj więcej...

Czy spirytyzm jest religią - fragment "Opętania"

Allan KardecWięź stworzona przez religię – jakakolwiek by nie była – jest przede wszystkim moralna, łączy serca, wspólne myśli i aspiracje. Materializm nie stanowi głównego elementu motywującego, który w każdym momencie można usunąć, a idee bardziej przemawiają do ducha, niż do zmysłów. W założeniu, pomiędzy wyznawcami powinna stworzyć się więź moralna, jako konsekwencja podzielania jednego punktu widzenia i identycznych odczuć – towarzyszy temu braterstwo i solidarność, dobra wola i wzajemne wybaczenie. W takim znaczeniu mówiło się również o religii przyjaźni oraz o religii rodziny.

Skoro tak jest, czy uznamy spirytyzm za religię? Otóż tak! Bez wątpienia, panowie. W sensie filozoficznym tak właśnie jest. Wypełnia nas to dumą, gdyż spirytyzm jest doktryną budującą więzi braterstwa i „łączność myśli” nie poprzez dekrety, ale opierając się o solidne podstawy: prawo naturalne.

Czytaj więcej...

SPIRYTYZM. Lutowy numer Gazety Spirytystycznej

avatar-gs-luty-2016Zapraszamy do pobierania najnowszego numeru Gazety Spirytystycznej. W tym miesiącu proponujemy państwu kolejny fragment "Opętania" Allana Kardeca oraz bardzo ciekawy artykuł na temat batań mediumicznych Kena Batcheldora. W lutowym wydaniu można przeczytać także "Prawdziwe historie o Duchach".

Czytaj więcej...